Akköy Köyü

AKKOY BILGI

 

ULAŞIM: Giresun'dan gelirken,Görele'ye girdikten sonra Çanakçı tabelası takip edilerek,Çanakçı'ya ulaşılır.Çanakçı'dan çıktıktan sonra Karabörk beldesine doğru giderken Garibu'n Ali'nin evinin yanından sola dönülerek köye ulaşılır.Köy Çanakçı ilçesine 8 km,Görele ilçesine 25 km ve Giresun iline 86 km uzaklıktadır.

Köye,1978 yılına kadar patika yollardan ulaşılırdı.1978 yılından sonra köy,araba yoluna kavuşmuştur.2000 yılında Mecit'in evinin yukarısından yeni bir araba yolu açılarak,köye iki taraflı ulaşım sağlanmıştır.

Ulaşım aracı olarak,köydeki sınırlı sayıdaki toplu taşıma aracı kullanılır.Gurbetten gelenlerin bazıları Çanakçı'da bulunan ticari taksileri kullanarak köye ulaşırlar. Köyün batısından Karabörk beldesine,güneyinden Kuşdili Festivali'nin yapıldığı,Kuşköyü'ne ulaşılır.Ayrıca köyün doğusundan Gürgentepe ve Sisdağı'na ulaşım yolu çalışmaları devam etmektedir.
Köyün yollarının çoğu betondur.

NÜFUS: Köyün nüfusu 2007 verilerine göre 2000 civarındadır.Nüfusun çoğunluğu gurbette yaşamakla birlikte,bu nüfusun birçoğunun yaz mevsiminde köye gelişiyle,köy merkezinin şehirden pek bir farkı kalmaz.

EĞİTİM: Köyde biri aşağı mahalle ve biri yukarı mahalle de olmak üzere iki adet ilköğretim okulu olmasına rağmen;öğrenci azlığından dolayı öğrenciler,eğitim-öğretimini Çanakçı İlköğretim ve Çanakçı Çok Programlı Lisesi'nde görürler.Öğrenciler okula öğrenci servisleriyle gidip gelirler.

SAĞLIK: Köyün en çok problem yaşadığı konulardan biridir.Köyde herhangi bir sağlık ocağı yoktur.Hastalar özel vasıtalarla Görele Devlet Hastanesi'ne götürülür ve burada tedavi edilir.Bu yüzden çoğu emekli gurbetçiler,kışın köyde kalma taraftarı olmaz.

İLETİŞİM: Köyde sabit telefon hattı vardır ve köy halkının çoğunda ev telefonu vardır.Cep telefonları,Çanakçı İnanca'daki gsm baz istasyonlarını kullanarak çalışır.Yoğun kış olmadığı sürece telefonlarda ve elektrikte pek bir sorun yaşanmaz.

İKLİM: Köyde tipik Karadeniz iklimi vardır.Yazları serin ve yağmur yağışlı,kışın ılık ve kar yağışlıdır.Yoğun kar yağışı,zaman zaman hem ulaşımı hemde fındık üretimini etkilemektedir.

 

EKONOMİ: Köyün ekonomisi,tarım ve hayvancılığa dayalıdır.1980 yılından sonra büyük şehirlere göç olmasından dolayı pek hayvancılıkla uğraşan kalmamıştır.

Köyde fındık üretimi birinci sıradadır.Sürekli köyde yaşayan insanlar,yeşil çay üretimi de yapar.Fındık üretimi yılda bir defa yapılmakla birlikte,çay üretimi yılda üç defa yapılır.Köylüler kendileri için;mısır(darı),kara lahana(pancar),patates(gartipli),salatalık(bostan)bezelye,fasulye(pakla)vb.sebze ve çeşitli meyveler yetiştirirler.

SPOR: Köyde spor yok denecek kadar azdır.Tarlada bağda,bahçede çalışanlar bunun zaten bir spor olduğunu düşünerek pek spor yapmazlar.Gurbetçilerin bazıları sporla ilgilenmiştir.Bunlardan futbolcu Gökhan KESKİN(eski Beşiktaş'lı futbolcu)ve Yrd.Doç. Dr.Fehmi ÇALIK(atletizm) isim yapanlardandır.Köyde gurbetçi gençlerimizin çoğu sporla uğraşsada bu amatör olmaktan öteye geçememiştir.

EĞLENCE YERLERİ: 1990 yılı öncesine kadar eğlence yeri olarak;Evliya yanındaki çimen,Toklu'nun kalesi ve Ücüren Çimeni kullanılırdı.Ancak Ücüren'in Orman İşletmelerine kalması ve yolunun kapanması,Toklu'nun Kalesi'nin tarla olması sebebiyle buralar eğlence yeri olmaktan çıkmıştır.Geriye kalan Evliya yanınında çok amaçlı kullanılamamasından dolayı köyde pek eğlence yeri olduğu söylenemez.

KÜLTÜR SANAT: Köyde eskiden el sanatı olarak;dastar,çul,ip,kazak,hırka ve çorap dokuma,kanaviçe işleme gibi el sanatları yapılırdı.Günümüzde bu el sanatları teknolojiye yenik düştüğü için pek yapılmamaktadır.

BİTKİ ÖRTÜSÜ: 1990 yılına kadar köyün çoğu mısır tarlalarıyla,fındık bahçeleriyle ve çay bahçeleriyle örtülüydü.Ancak bu yıldan itibaren köyde göçün fazla olması sebebiyle çay mısır tarlalarında ciddi bir azalma görülmüş ve köy daha çok fındık bahçeleriyle bezenmiştir.

ALT YAPI: Köyde içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon yoktur.

TARİHİ YERLER: Köyde birçok yerde evliya olduğu rivayet edilmekle birlikte,bunların en belirgin olanı Çeğel Evliyası'dır.Bu Evliya'nın yanında kışın çok sıcak ve yazın çok soğuk akan bir su vardır.Köyün çeşitli yerlerinde belirsiz mağaralar olduğu rivayet edilir.

CAMİLER: Köyümüzde 3 adet cami vardır.( kembüllü ,köprü başı ve  yukarı mahalle) 1989 yılına kadar camilerin imamlığını,köyde bulunan,dini bilgilere hakim yaşlı insanlar yapardı.Bu yıldan itibaren camilerin imamlığını Diyanet'in tayin ettiği imamlar yürütmektedir.Her iki camininde imam evi,abdest alma yerleri ve bu evleri altında yaş çay alım yerleri vardır.
Ayrıca yukarı mahalledeki caminin yanında morg vardır.

ÖĞRETMENLER:  Ahmet ÖZCAN(rahmetli),  Ahmet ÇALIK, Ali AYDIN, Arslan KAPLAN(rahmetli), Aynur ÇALIK KARDAŞ, Çağlar YAYLA, Ergin ŞAHİN, Esat ÇALIK, Fatma KAKUT, Halis ÇALIK, Hamdi ÇALIK, İrfan KIDIK, Kadir YAYLA, Kemal ÇALIK, Niyazi AYDIN, Orhan ÇALIK, Serpil ÖZCAN, Sıtkı ÖZTÜRK, Tuncay AYDIN, Yusuf ÖZTÜRK ve adını bilmediklerimiz....
 

POLİS MEMURLARI: Ali YAYLA, Celali ÖZTÜRK, Kemal YAYLA, Mehmet ÖZCAN (komiser - rahmetli), Murat KAPLAN, Mustafa KESKİN, Nadim ÇALIK, Necati ÖZDEMİR,  Ömer KESKİN, Paşa ÖZTÜRK,  Pınar KESKİN, 

GAZİLER: Hüseyin ÇALIK - Güney Kore Savaşında ( Rahmetli),  İbrahim KESKİN - İçişleri Bakanlığı görevinde, Hasan Ali KAPLAN - Askerlik görevi sırasında

ESKİ CAMİ HOCALARI: Abdu'nun Ali-Ali ÖZCAN,   Demençi'nin Halil-Halil ÇALIK,   Demençi'nin Ömer-Ömer ÇALIK,   Osman ÇALIK-Efendi'nin Osman,   Muallim Hasan-Hasan ÇALIK,   Kuşun Hüseyin-Hüseyin ÇALIK,  Zorba'nın Hüseyin-Hüseyin ÇALIK,   Milcan'ın Ahmet-Ahmet ÇALIK, 

KEMENÇECİLER:  Çolak'ın Salih-Salih AYDIN-Rahmetli ,   Foter Ahmet-Ahmet ÖZDEMİR,  Horoz'un Bahtiyar-Bahtiyar ÇALIK,  Köçun Salih-Salih KORKMAZ,   Şükrü'nün Hayrettin-Hayrettin ÖZCAN,  

KÖY SAĞLIKÇILARI:  Cemal ÇALIK(Çolak'ın)-Dişçi,   Ali ÖZCAN(Abdu'nun)-İğneci,  Mustafa ÇALIK(Sakallı)-Kırıkçı(rahmetli),  Abacı Kızı-Kırıkçı(rahmetli)