Akköy Köyü

TARIHCE

Tam olarak 1461 yılında Trabzon’un fethiyle Osmanlı idaresine giren bölge, Trabzon Sancağı defter kayıtlarında, Trabzon Sancağı’na bağlı Elki Yomlu Hası (Elki yemlu)  ya da (Elkerimlu Has) nahiyesinin bulunduğu yere isabet eder. Köy adlarına göre bu bölge, Görele’nin güney kesiminden başlayarak, Kuzca, Karabörk ve Kelete köylerinin bulundukları yerleri ve çevresini kapsar.Elki Yomlu Hası’nin 10 köyü bulunmaktaydı.

Nahiyenin 1515 yılında kurulu bulunan köyleri ;

1   - Kelete   (Çağlayan, Deregözü, Düzköy, Kahraman)
2   - Manastır
3   - Kızılca İnek  (Sarayköy)
4   - Ara 
5   - Kuzca   (Kuzcaköy)
6   - Harşıd   (Doğankent)
7   - Karabörk ma’a   (Karabörk)
8   - Çanakçı Ağzı
9   - Avcılu
10 - Zıkavlu  (Zıva)


Bu köylerden ilk beşi Görele Kalesi Camii İmamı Mehmet Fakih’in Tımar bölgesi olarak geçmektedir.
 
Görele ile beraber Tirebolu kazasına bağlı olan bölge, 1855-1856’li yıllarda Gümüşhane Livası’na, 1869 yılında ise Trabzon Sancağı’na bağlanmıştır. 1874 yılında Görele’nin müstakil kaza olmasıyla  Görele'ye dahil olan bölge 1916 yılında Rus işgali altında kalmış ve 13 Şubat 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur.
 
Giresun'un 1920 yılının sonlarında vilayet olmasıyla Görele'yle birlikte Giresun'a bağlanan Çanakçı, 1960 yılında Görele İlçesi’ne bağlı bir bucak merkezi haline getirilmiş ve 1991 yılında ilçe olmuştur.
 
Eski adı Sedegöre olan Bakımlı ile bir muhtarlık olan Akköy daha sonra Çanakçı deresi sınır olmak üzere iki müstakil muhtarlık  olmuşlardır.